marți, aprilie 23, 2024
AcasăLada cu zestreAlexandrina Olguța Filip, încă o recunoaștere binemeritată

Alexandrina Olguța Filip, încă o recunoaștere binemeritată

Cultura tradițională a județului Olt a călcat din nou pe covorul roșu, de data aceasta la Gala Radio România care, la aniversarea a 95 de ani de la prima transmisiune în eter a radioului public a organizat un grandios eveniment în care au fost rememorate momente importante din viața radioului public și a fost omagiată și premiată excelența românească a ultimilor ani. Au fost făcute 60 de nominalizări remarcabile din 12 domenii de activitate. Printre nominalizările făcute de comisia constituită la nivelul Societății Române de Radiodifuziune s-a aflat și Tezaurul Uman Viu Alexandrina Olguța Filip, de la Cezieni, care a fost nominalizată la categoria „Tradiții și folclor” alături de Andreea Tănăsescu – fondatoarea „La Blouse Roumaine”, pentru mișcarea culturală „La Blouse Roumaine”, una dintre cele mai importante mișcări culturale din ultimii 25 de ani; Paula Stanciu Popoiu – director general al Muzeului Național al Satului, pentru povestea de succes a celui mai vizitat muzeu românesc aflat în aer liber; Ciprian Ștefan – președinte al Rețelei Naționale a Muzeelor, pentru deosebita abilitate în diversificarea formelor de cultură și creativitate și Florin Iordan – etnomuzicolog în cadrul Muzeului Național al Țăranului Român, pentru cercetarea științifică, cu articole și comunicări științifice publicate în România, Italia și Bulgaria. Alexandrina Olguța Filip a călcat pe covorul roșu alături de nepoata sa, amândouă fiind îmbrăcate în frumosul și apreciatul port popular romanațean. „Suntem încântați să vă anunţăm că ați fost nominalizată la categoria Tradiţii şi Folclor, în cadrul Galei Radio România, pentru efortul dumneavoastră susţinut de păstrare a tradiţiei coaserii iilor în Oltenia, în semn de recunoaștere și de onorare a amprentei lăsate în dezvoltarea unui spirit competitiv, relevant, ramificat în inspirație și în valori perene precum viziune personală, ambiție, muncă.” (din invitația adresată Alexandrinei Olguța Filip). Nominalizarea Alexandrinei Olguța Filip este mai mult decât o recunoaștere a valorii unui meșter popular desăvârșit al Oltului, este și o mare bucurie pentru cei care veghează ca meșteșugurile populare tradiționale, obiceiurile și tradițiile noastre să nu se piardă ci să fie practicate și (re)cunoscute atât în țară cât și în afara acesteia, fie că sunt persoane fizice, instituții sau alte entități cu preocupări în sfera culturii tradiționale.

Nominalizările la categoria „Tradiții și folclor” le puteți vedea și asculta aici:

Adresez mulțumiri membrilor comisiei și în special postului Radio Oltenia Craiova pentru idee și susținerea uneia dintre valorile reprezentative ale culturii tradiționale din județul Olt. În materialul de prezentare a Galei și a modului de selecție a persoanelor, a instituțiilor și ONG-urilor nominalizate, Societatea Română de Radiodifuziune a ținut să precizeze: „Mecanica galei este una echilibrată și transparentă, menită să evidențieze performanța și contribuția semnificativă a personalităților care modelează România. Procesul de selecție și nominalizare se bazează pe un comitet de jurnaliști și profesioniști din Radio România, care sunt conectați în permanență la evenimentele și transformările din societate. Acești experți, împărțiți în comisii specializate pentru fiecare categorie, propun nominalizări pe baza criteriilor de performanță și relevanță. După ce comisiile au efectuat selecția inițială, se alcătuiesc liste cu câte cinci nominalizări pentru fiecare categorie. Nominalizările sunt rezultatul unui proces riguros de evaluare, în care se ține cont de contribuția lor semnificativă în anul precedent.”

Cele 12 categorii au fost: Cultură/Arte; Inovare/Știință; Sănătate; Educație; Mediu; Multiculturalitate; Campanii Sociale; Inițiative Locale; Ambasadorii României; Tradiții și Folclor; Antreprenoriat; Sport.

Gala a avut loc în Sala Radio la 1 noiembrie 2023, la exact 95 de ani de la prima transmisiune în eter a acestui post de radio și a fost presărată cu momente muzicale și de dans excepționale, oferite de invitații speciali ai Societății Române de Radiodifuziune: Orchestra Big Band Radio dirijată de Simona Strungaru; Irina Rimes & The Motans; Alina Eremia & Mario Fresh; Raluk și Connect R; WRS; Andia; Alexia; Holly Molly; Vescan & Eva Timush; Misha Miller. Au dansat: Noelia Barsi și Dragoș Samoilă. Emoționant a fost și momentul în care poeta Ana Blandiana a recitat poemul „Doina”.

Răzvan Ioan Dincă, Preşedintele Director General al Societății Române de Radiodifuziune a spus în cuvântul său: „Peste trei milioane de oameni ascultă în fiecare zi Radio România. Ceea ce ați văzut în seara aceasta este o acțiune organică a Radio România, care nu a avut nicio altă ingerință decât propria conștiință a celor care au votat. Sper că rezultatul a fost relevant pentru dumneavoastră și pentru ascultători, și mai sper că în viitor, Gala Radio România va rămâne.”

Pentru a vă face o imagine despre dimensiunea valorică a nominalizărilor și a câștigătorilor acestei Gale, vă prezentăm lista pusă la dispoziție de către Societatea Română de Radiodifuziune:

„1. Categoria AMBASADORII ROMÂNIEI

  • Cristian Măcelaru, pentru că a dus măiestria artei dirijorale din Timişoara natală pe marile scene ale lumii;
  • Charlie Ottley, pentru excepţionalele filme de prezentare a României;
  • Doina Lemny, doctor în istoria artei, pentru viaţa profesională dedicată studierii şi punerii în valoare a sculptorului Constantin Brâncuşi şi pentru expoziţia-eveniment „Brâncuși: surse românești și perspective universale”;
  • Dan Dinu, pentru inițierea proiectului «România Sălbatică», cel mai mare proiect de fotografie și film documentar dedicat naturii din țara noastră;
  • Gheorghe Hagi, pentru activitatea de fotbalist, antrenor și manager.
  1. Categoria ANTREPRENORIAT
  • Frații Dragoș și Adrian Pavăl, pentru dezvoltarea rețelei de magazine de bricolaj Dedeman, cel mai puternic business din domeniul bricolajului autohton;
  • Iulian Stanciu, pentru contribuția sa majoră în antreprenoriatul românesc, fondator al mai multor companii importante din retail și curierat, inclusiv eMAG, Flanco, FashionDays și Sameday Distribution;
  • Daniel Solomon Dineș, pentru rolul său esențial în UiPath, companie care oferă servicii bazate pe automatizarea proceselor;
  • Iulian Dascălu, pentru conducerea cu succes a grupului Iulius Group;
  • Silviu Zetea, pentru continuarea tradiției de peste 100 de ani a companiei Zetea – Tuică și Pălincă premium din Transilvania.
  1. Categoria CAMPANII SOCIALE
  • Asociația Salvatorilor Voluntari pentru Situații de Urgență, pentru organizarea voluntarilor din Gara de Nord, care au oferit sprijin pentru mii de refugiați;
  • Preotul Dan Damaschin, pentru acțiunile de caritate și campaniile umanitare desfășurate constant pentru copiii din județul Iași, expuși sărăciei și excluziunii sociale;
  • Asociația Dăruiește Viață, pentru eforturile depuse în construirea primului Spital de Copii din România, dedicat în întregime oncologiei pediatrice;
  • Asociația Zi de Bine, pentru proiectul „Ochi de lumină”, care a implicat amenajarea unui spațiu verde pentru copiii internați la Institutul Oncologic București;
  • dr. Cătălin Ţone, pentru campania sa de educație a tinerilor și prevenire a consumului de droguri.
  1. Categoria CULTURĂ & ARTE:
  • Constantin Chiriac, pentru transformarea Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu;
  • Mircea Cărtărescu, autorul romanului „Theodoros” ;
  • Mihai Constantinescu, omul din spatele Festivalului Internațional „George Enescu”;
  • Daniel Jinga, pentru stagiunea centenară a Operei Naționale București și Bucharest Opera Festival;
  • Alina Șerban, actrița cu impact global în „Housekeeping for Beginners”.
  1. Categoria EDUCAȚIE
  • Teach for România, pentru transformarea educației în România, reducerea inechității educaționale și dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor;
  • Smart Lab, pentru introducerea unui nou concept în educația românească prin Laboratoarele Digitale Inteligente create de INACO;
  • Lotul Olimpic de Matematică al României, pentru performanța extraordinară la Olimpiada Internațională de Matematică din Chiba, Japonia
  • Cristian Presură, pentru eforturile sale de promovare a fizicii într-un mod accesibil pentru publicul larg;
  • Echipa Proiectului Merito, pentru proiectul lor național de recunoaștere și promovare a excelenței profesionale a profesorilor și învățătorilor din România.
  1. Categoria INIȚIATIVE LOCALE
  • Asociația „Dăruiește viață”, pentru construirea unui spital cu fonduri private, un spital care să răspundă standardelor unui stat european în anul 2023;
  • Fundația Comunitară Brașov, pentru inițiativa lor de a contribui la construirea unei comunități puternice, unită și generoase în Brașov;
  • Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 – pentru contribuția lor la dezvoltarea locală din Delta Dunării și din alte regiuni naturale din România;
  • Părintele Nicolae Tănase, pentru implicarea în comunitățile de credincioși;
  • Organizația Dăruiește Aripi, pentru dezvoltarea Registrului Național al Cancerelor la Copii în România, un instrument esențial pentru măsurarea progresului în tratamentul cancerului pediatric.
  1. Categoria INOVARE & ȘTIINȚĂ:
  • Sergiu Pașca, pentru cercetarea sa revoluționară în domeniul neuroștiințelor;
  • Echipa RobotX Hunedoara, pentru dezvoltarea unui program care rulează acum pe Stația Spațială Internațională pentru evaluarea stării de sănătate a vegetației de pe întreaga planetă;
  • Sebastian Dobrincu, pentru inovațiile în industria divertismentului;
  • Ovidiu Toma, pentru aplicația Wispr, tehnologie Blockchain pentru a asigura securitatea comunicațiilor;
  • Andrei Dănescu, Oana Jinga și Adrian Negoiță – Dexory, pentru dezvoltarea de soluții inovatoare în domeniul IT, inclusiv utilizarea inteligenței artificiale.
  1. MEDIU
  • Radu și Larisa Rusu – Ecostuff, pentru promovarea soluțiilor pentru a educa și dezvolta comunitatea în Timișoara;
  • Asociația Ivan Patzaichin pentru Proiectul Călăuzele Apelor, Delta Dunării si promovarea valoarea moștenirii locale;
  • Fundația Conservation Carpathia – pentru reintroducerea zimbrilor în Munții Făgăraș și pentru lupta susținută pentru conservarea și promovarea stejarilor seculari și a pădurilor din România, în Brașov;
  • Societatea Ornitologică, pentru proiectul organizat pentru promovarea școlilor prietenoase cu natura, în București;
  • Echipa EFdeN, pentru prototipul Vatra.
  1. Categoria MULTICULTURALITATE
  • Volker Reiter, coordonatorul echipei PROETNICA, pentru organizarea Festivalului Intercultural „ProEtnica” de la Sighișoara;
  • Asociația Tășuleasa Social, pentru proiectul Via Transilvanica;
  • Daniel Grebeldinger, fondatorul și președintele Asociaţiei Nevo Parudimos, pentru contribuția și implicarea sa în incluziunea rromilor;
  • Asociația Timișoara 21, pentru numeroasele inițiative dedicate multiculturalității în cadrul proiectului „Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023” ;
  • Muzeul Astra din Sibiu, pentru programul multicultural desfășurat și promovat.
  1. Categoria SĂNĂTATE
  • Adrian Marinescu, Director Medical la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș” București, pentru educarea continua a publicului în timpul pandemiei;
  • Asociația „Dăruiește Viață, pentru primul spital de Oncologie și Radioterapie Pediatrică din România, exclusiv finanțat privat;
  • Echipa proiectului de „Screening gratuit pentru prevenirea cancerului colorectal, Coaliția Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România (COPAC) și Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, pentru eforturile lor de a aduce servicii medicale esențiale la nivel național;
  • Alexandru Vladimir Ciurea, medic neurochirurg, pentru înființarea Departamentului de Cercetare în Neuroștiințe al Spitalului Clinic „Bagdasar-Arseni”;
  • Leon Dănăilă, medic neurochirurg, pentru cele 18 brevete de inventator și 10 de inovator, precum și pentru autoratul a 59 de cărți și atlase de specialitate;
  • Constantin Dulcan, pentru contribuția sa semnificativă la dezvoltarea gândirii filozofice în România.
  1. SPORT
  • Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Academiei care produce cei mai mulți jucători români profesioniști;
  • Elisabeta Lipă, una dintre cele mai importante canotoare din istorie, managerul sportiv cu cele mai bune rezultate românești la Jocurile Olimpice;
  • David Popovici, primul înotător român care a devenit campion mondial în proba-vedetă 100 de metri liber și exponentul unei noi generații de performeri în înot;
  • Cristina Neagu, handbalistă de excepție, lider tehnic al echipei naționale și al generației sale, recunoscută pe plan mondial pentru realizările sale;
  • Ana Maria Popescu, cea mai longevivă reprezentantă a scrimei românești, implicată în mai multe proiecte sociale după retragerea din activitate.
  1. TRADIȚII & FOLCLOR
  • Olguţa Alexandrina Filip, pentru păstrărea tradiției coaserii iilor în Oltenia;
  • Andreea Tănăsescu, fondatoarea „La Blouse Roumaine”, pentru mișcarea culturală „La Blouse Roumaine”, una dintre cele mai importante mișcări culturale din ultimii 25 de ani;
  • Paula Stanciu Popoiu, director general al Muzeului Național al Satului, pentru povestea de succes a celui mai vizitat muzeu românesc aflat în aer liber;
  • Ciprian Ștefan, președinte al Rețelei Naționale a Muzeelor, pentru deosebita abilitate în diversificarea formelor de cultură și creativitate;
  • Florin Iordan, etnomuzicolog în cadrul Muzeului Național al Țăranului Român, pentru cercetarea științifică, cu articole și comunicări științifice publicate în România, Italia și Bulgaria.”

Lista laureaților ediției inaugurale:

CATEGORIA „Educație” – Câștigător: Teach for Romania;

CATEGORIA „Campanii sociale” – Câștigător: Fundația Dăruiește Viață (Carmen Uscatu & Oana Gheorghiu) ;

CATEGORIA „Inovare și știință” – Câștigător: Sergiu Pașca, neurochirurg;

CATEGORIA „Multiculturalitate” – Câștigător: Asociația Tășuleasa Social;

CATEGORIA „Sănătate” – Câștigător: Fundația Dăruieste Viață (Carmen Uscatu & Oana Gheorghiu);

CATEGORIA „Cultură și Arte” – Câștigător: Constantin Chiriac, directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu;

CATEGORIA „Inițiative locale” – Câștigător: Fundația Ivan Patzaichin;

CATEGORIA „Antreprenoriat” – Câștigători: Frații Dragoș și Adrian Pavăl (fondatorii Dedeman);

CATEGORIA „Ambasadorii României” – Câștigător: Dirijorul Cristian Măcelaru;

CATEGORIA „Mediu” – Câștigător: Fundația Ivan Patzaichin;

CATEGORIA „Tradiții și folclor” – Câștigător: Paula Popoiu (director Muzeul Satului);

CATEGORIA „Sport” – Câștigător: David Popovici, campion mondial la înot.”

Puteți viziona Gala urmărind linkul de mai jos (de la minutul 15,45, din transmisia în direct de către SRR):

https://www.facebook.com/RadioRomania/videos/854581649707747?locale=ro_RO

 

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments